WIDLEX

Podczas zimowych miesięcy warunki atmosferyczne mocno utrudniają pracę operatorów wózków widłowych. Wyzwaniem dla wielu jest odpowiednie przygotowanie maszyn i obszaru ich pracy do specyficznych warunków panujących na zewnątrz tak, aby załadunek i rozładunek towarów był bezpieczny i efektywny.

Jest wiele czynności i zabiegów, które wykonane zawczasu znacznie ułatwią nam zadanie w sytuacji, gdy zima zaatakuje niespodziewanie. Należyte i regularne serwisowanie wózków widłowych może nas skutecznie ochronić przed awariami i usterkami, które mogą ujawnić się przy niższych temperaturach. Przed nadchodzącą zimą powinniśmy wykonać przegląd, wymienić olej i płyny na przystosowane do zimowych warunków. Do listy zadań serwisowych należałoby zaliczyć również przegląd stanu ogumienia.

Plac manewrowy powinien być zawsze odśnieżony i przystosowany do pracy. Jeżeli wózki mają styczność z błotem i brudnym śniegiem ważne jest, aby je regularnie czyścić. W zimowych miesiącach krócej jest widno, a czas pracy pozostaje bez zmian. Istotne jest odpowiednie oświetlenie całego terenu, po którym porusza się wózek widłowy, a i sam pojazd powinien posiadać odpowiednie lampy. Dobra widoczność jest jednym z podstawowych czynników wpływających na bezpieczeństwo pracy.

Sam wózek i jego konserwacja to nie wszystko. Ważny jest również komfort pracy operatora, w szczególności, jeżeli spędza on wiele czasu na dworze podczas za- i rozładunku. W tym celu wózki bez kabiny można w takową zaopatrzyć, a dokonując zakupu, dodatkowo wybrać tą  wyposażoną w ogrzewanie.

Praca operatora w zimowych warunkach nie jest łatwa. Lód, śnieg czy deszcz mogą tworzyć śliską, niebezpieczną nawierzchnię. Ważne jest przeszkolenie operatorów  i uczulenie ich na zwiększenie ostrożności jazdy w tak niesprzyjających warunkach. A wszystko po to, aby zachować bezpieczeństwo na placu manewrowym.

Podsumowując, niska temperatura, śliska nawierzchnia i opady śniegu nie ułatwiają jazdy po placu przeładunkowym. Zima jest wyzwaniem dla operatorów wózków widłowych, a naszym zadaniem jest zrobienie wszystkiego, aby wyeliminować wszelkie możliwe utrudnienia.